Heath Ledger

7. ledna 2010 v 10:18 | Ajuuu |  films
Povolání: Herec,
Datum narození: 4. 04. 1979
Datum úmrtí: 22.1.2008
Místo narození: Perth, Austrálie
Místo úmrtí: New York City, New York, USA
Znamení: Beran
Výška: 185 cmŽivotopis

Celým jménem Heathcliff Andrew Ledger se narodil v australském Perthu. O herectví se začal zajímat už když chodil na základní školu Guilford. Své první herecké zkušenosti získal působením v Guildfordském divadelním souboru. Brzy poté se začal objevovat v několika australských televizních show. První z nich byly "Clowning Around" (1992), "Ship to Shore" (1993) a Pot "Sweat" (1996) v němž si zahrál významnou roli homosexuálního cyklisty.

O rok později si zahrál keltského prince Conora v historickém televizním seriálu Řev "Roar". Stejný rok se objevil v malé roličce Oberona ve filmové pohádce Tlapka "Paws". V hlavní roli devatenáctiletého chuligána Jimmyho si zahrál v celovečerní krimikomedii Ruce pryč! "Two Hands" (1999). Filmoví kritici film nazývali Australským Pulp Fiction. Po přestěhování do Hollywoodu si zahrál v další významné roli komedie Deset důvodů, proč tě nenávidím "10 Things I Hate About You" (1999).

Opravdovou hereckou hvězdou se stal v roli syna Mela Gibsona ve výpravném dobrodružném mega hitu Patriot (2000). Postavení nového talentovaného Hollywoodského objevu potvrdil v dobrodružném romantickém příběhu ze 14 století Příběh rytíře "A Knight's Tale" (2001). Stejný rok si ještě zahrál vedlejší roli citově strádajícího Sonnyho, jenž si dobrovolně vezme život ve filmu Ples příšer "Monster's Ball".

V dobrodružném dramatu Čtyři pírka (The Four Feathers) si zahrál jednu z hlavních rolí britského důstojníka Harryho Favershama. Tento britsko-americký, romanticko-dobrodružný příběh lásky, přátelství, odvahy a sebeobětování byl natočen v roce 2002.

V roce 2005 se objevil v roli Jacoba Grimma ve snímku režiséra Terryho Gilliama Kletba bratří Grimmů a v tomtéž roce si zahrál ve filmu Legendy z Dogtownu (režie Catherine Hardwicke), jež vypráví skutečný příběh o skupině mladých surfařů vystupujících pod názvem Z-Boys, kteří přivedli k životu nový, revoluční styl skateboardingu. Celý tento příběh by se vůbec nemohl odehrát, nebýt Skipa Engbloma - spolumajitele Zephyr Shopu, který zajistil Z-Boys jejich obrovskou slávu. Od okamžiku, kdy se skutečný Engblom doslechl o filmovém zpracování, si v roli sebe samého dokázal představit jedině Heatha Ledgera.

Na přelomu roku 2005/2006 zaujal rolí Ennise Del Mara ve filmu Zkrocená hora od oscarového režiséra Anga Leeho. Film vypráví milostný příběh dvou mladých mužů - rančera a kovboje - kteří se poznali v létě roku 1963 a stali se přáteli na celý život. Prožili mnoho radostí i tragédií, díky kterým poznali slabost a sílu lásky. Film získal na MFF v Benátkách hlavní cenu Zlatého lva a byl nominován v sedmi kategoriích na Zlatý glóbus. Po boku Heatha Ledgera se zde objevil Jake Gyllenhaal v roli Jacka Twista. Tato role mu vynesla ocenění na Oscara V roce 2006 si zahrál hlavní roli ve filmu Casanova. A také jednu z hlavních rolí ve filmu Candy. V roce 2007 natočil film I´m not there, kde hrál po boku Richarda Gera, Cate Blanchett a alších. Prijal rolu Jokera vo filme "The Dark Knight" ( Temný rytier ), ktoré je pokračovanie filmu "Batman". Rolu Jokera už predtým stvárnil Jack Nicholson, ktorý ho pred ňou varoval, že je to náročná rola a keď ju bude chcieť stvárniť naozaj presvedčivo, tak ho môže úplne pohltiť. Svoju rolu v tomto filmem opísal ako "psychopatického masového vraha a schizofrenického klauna s nulovou empatiou". V Septembri 2007 ho opustila jeho snúbenica, Michelle Williams a odsťahovala sa s ich dcérou do New Yorku. Heath tento rozchod veľmi ťažko znášal a hlavne to, že nemohol byť tak často so svojou dcérou ako chcel. Preto sa tiež presťahoval za nimi do New Yorku. Prijal ďalšiu rolu vo filme "The Imaginarium Of Doctor Parnassus" v réžii Terryho Gilliama, ktorý s Heathom spolupracoval aj na snímke "The Brothers Grimm", film by mal mať premiéru v roku 2009. Táto veľmi úspešná kariéra mladého herca, ktorý mal ešte celý život pred sebou sa skončila 22.1.2008, keď ho domovník našiel mŕtveho v jeho Manhattanskom byte. Heath trpel depresiami, ktoré mu nedovolili spávať. Doktor mu predpísal lieky na spanie, ale ani tie mu veľmi nepomáhali, ako sám povedal: " Ale ani to veľmi nepomáhalo, najviac na dve hodiny. Nemohol som prestať premýšľať. Moje telo bolo vyčerpané a mozog stále bežal.". Zomrel na zástavu srdca, usmrtila ho nevhodna kombinacia liekov na spanie, ktore mal predpisane. V tom čase chodil s topmodelkou Helenou Christensen. K dokončeniu jeho filmu, na ktorom pracoval už chýbalo iba 6 týždňov, natáčanie sa zastavilo a jeho nahradí pravdepodobne Johnny Depp, Heath však nebude vymazaný z filmu, lebo film je fantazijný a jeho postava môže zmeniť výzor. V marci príde do kín film "I´m Not There" a v júli "The Dark Knight". Pohreb sa uskutočnil v piatok, dňa 1.2.2008 a zúčastnili sa na ňom len príbuzní a blízky priatelia rodiny. Heath je pochovaný vo svojom rodnom meste v Austrálii v Perthe
SMRT:
Dne 22.1. 2008 zemřel, zřejmě na předávkování léky na spaní.

Nalezl jej správce domu, v luxusním bytě na Manhattanu, chtěl ho upozornit, že měl objednanou masáž. Bezvládné tělo herce, podle CNN, leželo nahé obličejem k zemi, kolem něj se našli rozsypané pilulky, zřejmě prášky na spaní. Hospodyně se snažila Ledgera probrat a poté zavolala lékaře, který po ohledání těla konstatoval smrt. Prozatím vše nasvědčuje tomu, že se herec sám předávkoval léky na spaní, které měl předepsané lékařem. Policie je ale v případu opatrná a oficiálně zatím nepotvrdila, že by šlo o sebevraždu. Ani 24. ledna provedená pitva, neobjasnila jak přesně herec zemřel. Podle newyorského policejního šéfa potrvá ještě přibližně týden, než budou dokončeny toxikologické testy, které objasní způsob úmrtí. Podle nejnovějších oficiálních informací herec zemřel v důsledku dlouhotrvajícího fyzického vypětí na srdeční kolaps. Pochován byl 1.2.2008 v rodném Perthu.

I jeho rodiče ze západoaustralském Perthu odmítají, že by se zabil. Přiklánějí se spíše k tomu, že šlo o nešťastnou náhodu. Již během noci, kdy nešťastná zpráva obletěla svět, se začaly u domu na Manhattanu objevovat svíčky, pohlednice a květiny, které tam umísťovali jeho fanoušci. Stejně tak se začaly objevovat u domu v jeho rodném Perthu. Heathova smrt vyvolala šok i v jeho rodné Austrálii. Je to hrozná tragédie. Cítím s jeho rodinou, reagovala oscarová herečka Nicole Kidmanová. Je tragické, že jsme ztratili jednoho z našich nejskvělejších herců v rozkvětu jeho života, uvedl australský premiér Kevin Rudd.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama